POKAŻ STRONĘ
Etyczna moda - co to jest?

Wychodzisz do pracy, sięgasz po ulubioną torebkę i wkładasz buty, czy są one fair trade? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o etyce w modzie? Jeśli tak, to przeczytaj poniższy wpis, w którym poruszymy ten ważny dla wielu mieszkańców tej planety temat.

Co łączy etykę z modą?

Produkcja odzieży i obuwia na całym świecie w dużym stopniu nastawiona jest na zyskowność. Na dalszy plan zepchnięte zostały takie aspekty jak humanitaryzm oraz troska o czystą i zdrową planetę. Na szczęście na tle tego niechlubnego obrazu wyłaniają się firmy np. Mumka Shoes, którym zależy na tym, aby w branży modowej była etyka, czyli:

 • działania w zgodzie ze środowiskiem naturalnym,
 • wierność ideałom sprawiedliwego handlu,
 • generowanie miejsc pracy, które są uczciwie opłacane z poszanowaniem prawa do wypoczynku,
 • ochrona życia zwierząt,
 • używanie bezpiecznych i ekologicznych materiałów.

Stosowanie tych kilku zasad ma na celu ugruntowanie etyki w modzie. Można z powodzeniem nazwać ją filozofią nowego pokolenia pro-eko. Coraz częściej zauważalne są zachowania konsumentów, którzy:

 • zwracają uwagę na to, gdzie i w jaki sposób powstały ubrania,
 • sięgają po wegańskie buty fair trade oraz tekstylia z recyklingu,
 • chcą mieć pewność, że wyroby nie pochodzą z fabryk, w których pracują nieletni,
 • szukają oznaczeń wskazujących, że do wytworzenia butów nie użyto skór zwierzęcych.

Zwróć uwagę, że etyka w modzie rozpoczyna się już na etapie projektowania, a kończy na sprzedaży detalicznej i hurtowej. To idea, którą warto wspierać, dokonując właściwego wyboru w sklepie.

Co oznacza, że buty są fair trade?

Sprawiedliwy handel ma na celu wyrównanie szans wszystkich osób zajmujących się produkcją m.in. butów. Chodzi o to, by pracownicy byli uczciwie wynagradzani. Mieli bezpieczne i komfortowe warunki pracy oraz stabilną przyszłość. Dlatego kupując obuwie oznaczone znakiem fair trade, masz gwarancję, że cena, którą płacisz, jest uczciwa. Poza tym wspierasz projekty małych społeczności, które bez tej pomocy nie mogą się rozwijać. Dzięki takim ludziom jak Ty dzieci nie są zatrudniane i mają prawo do edukacji oraz zabawy.

Jako świadomy Klient sklepu możesz wybrać wiosenne sneakersy z sieciówki lub kupić je w Mumka Shoes. Zaletą naszej oferty jest to, że każdy model jest wegański. Oznacza to, że zrobiony jest z materiałów, które nie pochodzą od zwierząt. Czyli nie są ze skór naturalnych, a do łączenia poszczególnych elementów nie użyto kleju glutynowego.

Mumka Shoes dba o etykę w modzie

Wzory butów, toreb i plecaków, które widzisz na naszej stronie, powstają w Barcelonie, a wytworzenie ich odbywa się w certyfikowanej fabryce w Turcji. Mumka to coś więcej niż marka, to odpowiedź na potrzeby wielu Europejczyków. Buty fair trade są wykonywane ręcznie z wykorzystaniem nowoczesnej technologii (cruelty-free). Każdy uczestnik złożonego procesu produkcji jest osobą pełnoletnią. Stanowiska pracy są bezpieczne i komfortowe, a płace umożliwiają godne życie. Zależy nam na tym, aby trapery, w których idziesz do pracy, szkoły czy na zakupy były przyjazne w użytkowaniu. Mają być wygodne, ładne i zgodne z Twoim światopoglądem. Etyka w modzie jest dla nas priorytetem, dlatego dbamy:

 • o wysoką jakość wykonania, ale nie kosztem istot żywych,
 • piękno i elegancję materiałów pochodzących z fair trade,
 • niepowtarzalne projekty, wzornictwo,
 • by farby, którymi barwimy skórę wegańską, były ekologiczne.

W siedzibie Mumka Shoes w Hiszpanii podobnie jak w polskim sklepie on-line dbamy o środowisko. Staramy się nie przyczyniać do jego degradacji poprzez nadmierną emisję CO2. Kreujemy etyczną modę w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wobec planety. Ponadto najważniejsze jest dla nas poszanowanie praw ludzi i zwierząt.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu podejściu będziesz mieć możliwość przejścia przez życie w naprawdę komfortowych butach. Być może Twoje dzieci, również chętnie sięgną po kolorowe sneakersy z linii Kids. Opowiedz im o tym, że nosząc takie obuwie, pomagają rówieśnikom na całym świecie i nie krzywdzicie zwierząt. Wspólnymi siłami możemy przeciwdziałać negatywnym zachowaniom, które prowadzą do dehumanizacji. Dziękujemy Ci, że jesteś z nami!

Podziel się swoimi przemyśleniami pod artykułem

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem